Smrt legendy udělala formuli 1 bezpečnější. Bavila by však Sennu dnešní sterilní podívaná?

Legenda formule 1 Ayrton Senna.
 Ostatní sporty 
02. května 2014 12:50 / Foto: Facebook
Vůbec se to nezdá, že už uběhlo 20 let od tragické smrti jednoho z nejlepších jezdců formule 1. Brazilský pilot Ayrton Senna se stal legendou již před osudnou havárií a dnes si ho připomínají miliony fanoušků. Senna zahynul na okruhu v italské Imole, byla to jeho 161. Grand Prix. Osudnou se mu stala levotočivá zatáčka Tamburello, do které vjel rychlostí 310 km/h. Následoval smyk, který by tak zkušený jezdec zvládl, kdyby mu nepraskla tyč řízení. I přes usilovné brzdění narazil dvousetkilometrovou rychlostí do betonové zdi. V tu chvíli se dostal Schumacher do vedení. Smrtelné zranění utrpěl Senna závěsem předního kola, který trefil jeho typicky žlutou helmu a způsobil frakturu lebky. "Já to hned viděl, že to bude smrtelný úraz hlavy," popsal okamžiky těsně po nehodě Sid Watkins, hlavní lékař formule 1, který byl mezi těmi, kdo se snažili Sennovi pomoci. Bohužel ho nezachránil ani rychlý letecký převoz do nemocnice. Když se tuto zprávu dozvěděl Schumacher, neubránil se slzám.

Fanoušci uctívají Sennu po celém světě. Například jeden brazilský fotbalový klub si vzal na hřiště žluté helmy. Jiní přinesli květiny k jeho bronzové soše, která stojí blízko místa havárie. Paradoxem je, že Senna měl v plánu uspořádat schůzku, která by vedla k dosažení větší bezpečnost jezdců na okruhu. Schůzku pilotů svolal na ráno před osudným závodem. Další se měla konat na dalším závodě v Monaku. Té už se nedožil…

Jeho smrt změnila bezpečnostní pravidla formule 1. Zmizely například nechráněné betonové zdi. Byla provedena rekonstrukce osudné zatáčky Tamburello, obnovena jezdecká asociace a proběhly úpravy mnoha tratí a designu vozů.

Byla přijata řada technických pravidel, které měly vozy formule 1 zpomalit a nově vybudované okruhy jako v Bahrajnu obsahují obrovské únikové zóny, které mají zpomalit vůz předtím, než narazí do zdi. Pro jezdce se stalo povinné zařízení HANS, které chrání hlavu a krk v případě nehody.

Po legendárním Ayrtonu Sennovi již naštěstí přímo při závodu formule 1 nikdo nezahynul. Je otázkou, jestli by dřívější změna pravidel zabránila i jeho smrti. A také zda by ho dnešní formule 1 vůbec bavila, když nové šestiválcové turbomotory udělaly ze závodů "tichou nudu". Dříve každého formule 1 zahltila všemi smysly, ohromný řev motorů, ohromné nebezpečí, ohromující rychlost... Ayrtonovi by dnes F1 možná připomínala nějaký podivný závod ekologických elektromobilů.
◼ redakce sport / inStory.cz
Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Nejčtenější články

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sexy moderátorka si brutálně spálila své silikony. I pohled na ně bolí!

Zprávy

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Krimi

Kvůli frajeřině málem přišel mladík o život. Zřítil se z třetího patra

1. Pořiďte si tělo snů a ušetřete 17 000 Kč!

2. Nikol Moravcová ukázala bříško těsně před porodem

3. Letní menu restaurace Bistro Kaprova spojuje středomoří s asijskými dálavami

4. Sandra Parmová prozradila, jaké povolání chtěla mít jako malá

5. Jan Révai přišel o další kšeft. V Krejzových ho střídá Dolanský

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn